تیغه‏ کرکره آلومینیوم

تیغه کرکره معمولا از جنس آلومینیوم، فولاد، و یا پلی کربنات می‏باشد که تیغه آلومینیوم به دلیل زیبایی و قیمت مناسب از استقبال ویژه ای در بازار برخوردار است. تیغه های آلومینیومی در ابعاد و ارتفاع‏های مختلف تولید می‌شوند. وزن‌ تیغه‌های آلومینیومی معمولا از ۳ کیلوگرم تا حدود ۱۱ کیلوگرم می‏باشد، که وزن تیغه‌ها در قیمت آن بسیار تاثیر دارد. برای معرفی تیغه آلومینیوم از ترکیب جنس، شکل و سایز تیغه استفاده می‏شود، بعنوان مثال تیغه کرکره 100 قوس. تیغه‏های کرکره جهت دربهای کرکره اتوماتیک عموماً به روش اکستروژن از بیلت‏های خام آلومینیوم تولید می شوند. به این شکل که بیلت آلومینیوم وارد دستگاه اکستروژن شده و سپس با فشار پرس، بیلت از قالبی که شکل تیغه‏های کرکره در داخل آن طراحی و استخراج شده است، خارج می‏شود و آلومینیوم شکل قالب را به خود می‏گیرد و تیغه آلومینیوم تولید می‏شود. تیغه کرکره 80 قوس و تیغه کرکره 100 قوس از نمونه‏های تیغه آلومینیومی هستند که در وزنهای مختلفی وجود دارند.

 

 

انواع تیغه های کرکره آلومینیوم

این نوع تیغه ها که از جنس آلومینیوم ساخته می شوند از لحاظ شکل ظاهری دسته بندی های مختلفی دارند.
تیغه‏های کرکره آلومینیوم قوس
تیغه‏های کرکره آلومینیوم تخت
تیغه‏های کرکره آلومینیوم لوکس
تیغه‏های کرکره غضروف دار
تیغه‏های کرکره آلومینیوم سوپر لوکس
تیغه‏های کرکره آلومینیوم ساده یا پانچ دار

 

آشنایی مختصر با تیغه کرکره 80 قوس

تیغه کرکره 80 قوس دارای رنگ الکترواستاتیک کوره‏ای مقاوم در برابر نور خورشید و سایش است و قابلیت اجرا تا عرض ۶ متر و ارتفاع ۵ متر را دارد. لیبل و کاوری روی تیغه کرکره 80 قوس برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تیغه تا اتمام کار اجرایی استفاده شده است. تیغه کرکره 80 قوس کاملا ً بی صدا و با حرکت روان می‏باشد.

 

آشنایی مختصر با تیغه کرکره 100 قوس

تیغه کرکره 100 قوس دارای مقاومت خوبی در برابر نور خورشید و سایش می باشد و قابلیت اجرا تا عرض 7 متر و ارتفاع 6 متر را دارد. تیغه کرکره 100 قوس کاملا ً بی صدا و با حرکت روان می‏باشد و در فروشگاههای عریض و کرکره کارخانجات صنعتی استفاده می‏شود. تیغه کرکره 100 قوس از نظر قیمت تفاوت زیادی با تیغه کرکره 80 قوس ندارد.
 

 

نکات مهم در فرآیند تولید تیغه‏ های کرکره آلومینیوم

1- کیفیت بیلت مورد استفاده در فرآیند تولید تیغه آلومینیوم تاثیر زیادی دارد. بهترین آلیاژ آلومینیوم جهت شکل پذیری و فرم دهی و استحکام متناسب، آلیاژ 6063 است. بنابراین تیغه‏های کرکره‏ای که با بیلت استاندارد 6063 آلومینیوم درست می‏شوند از کیفیت بالایی برخوردار هستند، اما در برخی از کارگاههای تولیدکننده تیغه‏های کرکره، از بیلت های استاندارد استفاده نمی‏شود و تیغه‏ها از بیلتهایی تولید می شوند که از آلومینیومهای بازیافتی و دارای ناخالصی بالا هستند. وجود ناخالصی در تیغه‏های کرکره برقی، باعث بروز مشکلاتی می‏شود و وجود این ناخالصی ها باعث ایجاد صدا در تیغه‏ها، عدم ثبات و کیفیت رنگ پایین بر روی تیغه‏ها، استحکام و شکنندگی بالا می‏شود.
2- نکته مهم دیگر در فرآیند تولید تیغه‏های کرکره آلومینیوم، در مرحله شکل دهی نوع و کیفیت قالب مورد استفاده است. قالبی که برای دستگاه پرس استفاده می‏شود، باید بصورت استاندارد طراحی شده باشد و باکیفیت قابل قبول تولید شود. بعضی از تولیدکنندگان از قالبهای ساخت کشورهای ترکیه و آلمان در تولیدات خود استفاده می‏کنند. علاوه بر کیفیت اولیه قالبها، میزان تولید انجام شده با هر قالب هم تاثیر مستقیمی در کیفیت تیغه تولید شده دارد. هر قالب با توجه به نوع و شکل تیغه‏های کرکره تولیدی، متراژ خاصی را می‏تواند تولید کند. مدت زمانی که یک قالب جهت تولید تیغه‏های کرکره مورد استفاده قرار می‏گیرد، در کیفیت تیغه تولید شده بسیار موثر است. 
3- قرار دادن تیغه‏های کرکره در کوره، بسیار مهم است. از لحاظ متالورژی و فلزشناسی قرار گرفتن تیغه در کوره در دماهای خاص طی مدت زمان های مشخص، باعث می شود تا تنشهای دورن تیغه‏های کرکره، که ناشی از فشار پرس در حین فرآیند تولید می‏باشد بصورت متعادل درآمده و تیغه به لحاظ استحکام و سختی مورد نظر، به سطح مطلوبی برسد. این مرحله اثر بسیار زیادی بر روی کیفیت نهایی و استحکام تیغه ها دارد.
4- نکته آخر در تولید تیغه‏های کرکره، رنگ آمیزی می‏باشد. این تیغه ها توسط رنگهای الکترواستاتیک نقاشی می‏شوند و پس از رنگ‏آمیزی برای ثبات رنگ به داخل کوره منتقل می‏شوند. در برخی از کارگاههای تولید کننده تیغه کرکره از سیستمهای رنگ پاشی اتوماتیک استفاده می‏شود که باعث بهبود کیفیت رنگ تیغه‏ها می‏شود، ضمن اینکه نوع رنگ مورد استفاده جهت رنگ‏آمیزی هم بسیار مهم است.
 

جمع بندی

تیغه کرکره از آلیاژهای پلی کربنات، آلمینیوم، گالوانیزه و رول فرم تولید می‏شود. پرکاربردترین تیغه‏ها در این میان، تیغه آلمینیومی می‏باشد. این تیغه‏ها در ایران هم تولید می‏شود. نوع بیلت مورد استفاده، نوع قالب و میزان تولید تیغه با یک قالب خاص، وزن تیغه های تولید شده، انجام عملیات حرارتی بصورت استاندارد یا غیراستاندارد، نوع رنگ مورداستفاده و مدت پخت رنگ در کوره، عواملی هستند که باعث بروز اختلاف قیمت در تیغه‏های کرکره می‏شود.

2510 رتبه بندی این مطلب:
1/0
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
There was an error displaying content. Please refer to event log.
دی ان ان