تیغه‏ کرکره آلومینیوم

تیغه کرکره معمولا از جنس آلومینیوم، فولاد، و یا پلی کربنات می‏باشد که تیغه آلومینیوم به دلیل زیبایی و قیمت مناسب از استقبال ویژه ای در بازار برخوردار است. تیغه های آلومینیومی در ابعاد و ارتفاع‏های مختلف تولید می‌شوند. وزن‌ تیغه‌های آلومینیومی معمولا از ۳ کیلوگرم تا حدود ۱۱ کیلوگرم می‏باشد، که وزن تیغه‌ها در قیمت آن بسیار تاثیر دارد. برای معرفی تیغه آلومینیوم از ترکیب جنس، شکل و سایز تیغه استفاده می‏شود، بعنوان مثال تیغه کرکره 100 قوس. تیغه‏های کرکره جهت دربهای کرکره اتوماتیک عموماً به روش اکستروژن از بیلت‏های خام آلومینیوم تولید می شوند. به این شکل که بیلت آلومینیوم وارد دستگاه اکستروژن شده و سپس با فشار پرس، بیلت از قالبی که شکل تیغه‏های کرکره در داخل آن طراحی و استخراج شده است، خارج می‏شود و آلومینیوم شکل قالب را به خود می‏گیرد و تیغه آلومینیوم تولید می‏شود. تیغه کرکره 80 قوس و تیغه کرکره 100 قوس از نمونه‏های تیغه آلومینیومی هستند که در وزنهای مختلفی وجود دارند. 

 
 

انواع تیغه های کرکره آلومینیوم:

این نوع تیغه ها که از جنس آلومینیوم ساخته می شوند از لحاظ شکل ظاهری دسته بندی های مختلفی دارند.
تیغه‏های کرکره آلومینیوم قوس
تیغه‏های کرکره آلومینیوم تخت
تیغه‏های کرکره آلومینیوم لوکس
تیغه‏های کرکره غضروف دار
تیغه‏های کرکره آلومینیوم سوپر لوکس
تیغه‏های کرکره آلومینیوم ساده یا پانچ دار

 

آشنایی مختصر با تیغه کرکره 80 قوس

تیغه کرکره 80 قوس دارای رنگ الکترواستاتیک کوره‏ای مقاوم در برابر نور خورشید و سایش است و قابلیت اجرا تا عرض ۶ متر و ارتفاع ۵ متر را دارد. لیبل و کاوری روی تیغه کرکره 80 قوس برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تیغه تا اتمام کار اجرایی استفاده شده است. تیغه کرکره 80 قوس کاملا ً بی صدا و با حرکت روان می‏باشد.

 

 

آشنایی مختصر با تیغه کرکره 100 قوس

تیغه کرکره 100 قوس دارای مقاومت خوبی در برابر نور خورشید و سایش می باشد و قابلیت اجرا تا عرض 7 متر و ارتفاع 6 متر را دارد. تیغه کرکره 100 قوس کاملا ً بی صدا و با حرکت روان می‏باشد و در فروشگاههای عریض و کرکره کارخانجات صنعتی استفاده می‏شود. تیغه کرکره 100 قوس از نظر قیمت تفاوت زیادی با تیغه کرکره 80 قوس ندارد.
 

 

نکات مهم در فرآیند تولید تیغه‏های کرکره آلومینیوم:

1- کیفیت بیلت مورد استفاده در فرآیند تولید تیغه آلومینیوم تاثیر زیادی دارد. بهترین آلیاژ آلومینیوم جهت شکل پذیری و فرم دهی و استحکام متناسب، آلیاژ 6063 است. بنابراین تیغه‏های کرکره‏ای که با بیلت استاندارد 6063 آلومینیوم درست می‏شوند از کیفیت بالایی برخوردار هستند، اما در برخی از کارگاههای تولیدکننده تیغه‏های کرکره، از بیلت های استاندارد استفاده نمی‏شود و تیغه‏ها از بیلتهایی تولید می شوند که از آلومینیومهای بازیافتی و دارای ناخالصی بالا هستند. وجود ناخالصی در تیغه‏های کرکره برقی، باعث بروز مشکلاتی می‏شود و وجود این ناخالصی ها باعث ایجاد صدا در تیغه‏ها، عدم ثبات و کیفیت رنگ پایین بر روی تیغه‏ها، استحکام و شکنندگی بالا می‏شود.
2- نکته مهم دیگر در فرآیند تولید تیغه‏های کرکره آلومینیوم، در مرحله شکل دهی نوع و کیفیت قالب مورد استفاده است. قالبی که برای دستگاه پرس استفاده می‏شود، باید بصورت استاندارد طراحی شده باشد و باکیفیت قابل قبول تولید شود. بعضی از تولیدکنندگان از قالبهای ساخت کشورهای ترکیه و آلمان در تولیدات خود استفاده می‏کنند. علاوه بر کیفیت اولیه قالبها، میزان تولید انجام شده با هر قالب هم تاثیر مستقیمی در کیفیت تیغه تولید شده دارد. هر قالب با توجه به نوع و شکل تیغه‏های کرکره تولیدی، متراژ خاصی را می‏تواند تولید کند. مدت زمانی که یک قالب جهت تولید تیغه‏های کرکره مورد استفاده قرار می‏گیرد، در کیفیت تیغه تولید شده بسیار موثر است. 
3- قرار دادن تیغه‏های کرکره در کوره، بسیار مهم است. از لحاظ متالورژی و فلزشناسی قرار گرفتن تیغه در کوره در دماهای خاص طی مدت زمان های مشخص، باعث می شود تا تنشهای دورن تیغه‏های کرکره، که ناشی از فشار پرس در حین فرآیند تولید می‏باشد بصورت متعادل درآمده و تیغه به لحاظ استحکام و سختی مورد نظر، به سطح مطلوبی برسد. این مرحله اثر بسیار زیادی بر روی کیفیت نهایی و استحکام تیغه ها دارد.
4- نکته آخر در تولید تیغه‏های کرکره، رنگ آمیزی می‏باشد. این تیغه ها توسط رنگهای الکترواستاتیک نقاشی می‏شوند و پس از رنگ‏آمیزی برای ثبات رنگ به داخل کوره منتقل می‏شوند. در برخی از کارگاههای تولید کننده تیغه کرکره از سیستمهای رنگ پاشی اتوماتیک استفاده می‏شود که باعث بهبود کیفیت رنگ تیغه‏ها می‏شود، ضمن اینکه نوع رنگ مورد استفاده جهت رنگ‏آمیزی هم بسیار مهم است.
 

جمع بندی

تیغه کرکره از آلیاژهای پلی کربنات، آلمینیوم، گالوانیزه و رول فرم تولید می‏شود. پرکاربردترین تیغه‏ها در این میان، تیغه آلمینیومی می‏باشد. این تیغه‏ها در ایران هم تولید می‏شود. نوع بیلت مورد استفاده، نوع قالب و میزان تولید تیغه با یک قالب خاص، وزن تیغه های تولید شده، انجام عملیات حرارتی بصورت استاندارد یا غیراستاندارد، نوع رنگ مورداستفاده و مدت پخت رنگ در کوره، عواملی هستند که باعث بروز اختلاف قیمت در تیغه‏های کرکره می‏شود.

1118 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
Loading
دی ان ان