تیغه کرکره اراک

با پیشرفت علم و صنعت بسیاری از سازه های بشری تغییر کرده و مدرن شدند. یکی از این سازه ها، کرکره های دستی بودند که جای خود را به نوع برقی و اتومات خود دادند. تیغه کرکره اراک یکی از قطعات این سازه های کاربردی و به نوعی مهمترین جزء آنها به شمار می رود. تیغه کرکره برقی در انواع و شکل های مختلفی در بازار وجود دارد و این یکی از ویژگی های این قطعات است. این مقاله به توضیح کرکره برقی و اجزای آن به ویژه تیغه کرکره اراک می پردازد.

 
کرکره اتوماتیک و اجزای آن


کرکره اتومات یا برقی یکی از سازه هایی است که با پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده است. کرکره اتوماتیک دارای اجزای گوناگونی است که هر کدام نقش مهمی را ایفا می کنند. در ابتدا بهتر است به اجزای این محصول کاربردی بپردازیم.
•    تیغه کرکره اتوماتیک اراک
جنس این تیغه ها را معمولا از جنس آلمینیوم، ورق آهنی گالوانیزه، پلی کربنات و منیزیم می سازند. 
•    موتور کرکره اتومات
موتور درب کرکره برقی به سه نوع تقسیم می شود: الف- موتور سانترال. ب- موتور توبلار: کاربردی ترین موتورها برای کرکره اتومات، موتور توبلار است. ج- موتور ساید.
•    پلیت کرکره اتومات
پلیت به صفحاتی گفته می شود که به طور عمودی بر روی پروفیل جوش داده می شوند تا لوله بر روی آنها سوار شود.
•    ریل درب کرکره اتوماتیک
ریل های کرکره برقی مسیر حرکت تیغه را تعیین می کنند که به دو صورت آهنی و آلمینیومی وجود دارند. 

البته کرکره ها دارای اجزای دیگری نیز هستند مانند کپس، تیغه انتهایی، اندکپ و شفت. در ادامه این مقاله می خواهیم به انواع تیغه درب کرکره ای بپردازیم.

 


انواع تیغه های اتومات از نظر جنس


تیغه ها از جهت جنس، شکل و رنگ به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این قسمت به شرح انواع تیغه ها از نظر جنس می پردازیم.
•    تیغه آلمینیومی یا اکسترود کرکره برقی اراک
این نوع تیغه از بلیت آلمینیومی است و رنگ آن ضد خش است. مورد استفاده این تیغه برای درب مغازه ها، سوله ها و درب های صنعتی است. تیغه اکسترود، توخالی است و عایق صوتی به شمار نمی رود. به همین علت معمولا از این تیغه برای درب کرکره اتومات منازل و پارکینگ ها استفاده نمی شود. وزن تیغه آلمینیومی در هر متر مربع، بین 6 تا 8 کیلوگرم است و دارای رنگ های مختلفی است.
•    تیغه کرکره امنیتی یا رول گیتر
این نوع از تیغه ها با مفتول فولادی آبکاری شده و از امنیت بالایی برخوردار هستند. رول گیتر ضد برش است. مزیت این تیغه ها در این است که از دو طرف داخل ریل قفل می شوند و به همین جهت امکان خروج درب از ریل وجود ندارد. از درب کرکره امنیتی برای مکان های حساس مانند ورودی بانک ها، طلا فروشی ها، صرافی ها و غیره استفاده می شود و وزن آن در هر متر مربع در حدود 13 کیلوگرم است. 


•    تیغه کرکره اتوماتیک پلی کربنات
این تیغه ها از مقاوم ترین پلیمر ساخته می شوند و مقاومت بالایی دارند. ضد ضربه، ضد گلوله، زیبا و غیر قابل اشتعال هستند و در رنگ های متنوع مانند مسی و آبی ساخته می شوند. وزن تیغه های پلی کربنات در هر متر مربع باید بالاتر از 10 کیلو گرم باشد. 
•    تیغه فوم دار گالوانیزه کرکره اتومات
جنس این تیغه ها از آلیاژ فولاد منیزیم است. داخل تیغه فوم دار گالوانیزه را پلی اروتان می ریزند. رنگ تیغه فوم دار گالوانیزه، الکترواستاتیک یا ضد خش است و از تیغه آلمینیومی فوم دار سنگین تر می باشد. تنوع رنگی در این تیغه ها دیده می شود و عایق صدا و حرارت نیز هستند. برای درب کرکره ای برقی منازل و کرکره پنجره ای پیشنهاد می شود.
البته جنس تیغه های کرکره برقی به همین 4 نوع منحصر نمی شود و نوع ترکیبی و یا پانچ دار هم برای آن ها طراحی شده است که در بخش بعدی به آنها اشاره می کنیم.

 

 

 


تیغه پانچ دار و فوم دار آلمینیومی کرکره برقی


دو نوع دیگر از این تیغه ها یعنی نوع پانچ دار و فوم دار آلمینیومی را به دلایلی که به آن ها اشاره می کنیم طراحی می کنند. این دلایل و ویژگی ها به این شرح می باشند:
•    تیغه سوراخ دار آلمینیومی کرکره برقی اراک
این نوع تیغه ها از سوراخ کردن تیغه های آلمینیومی یک جداره به وجود می آیند. این تیغه ها را برای زیبایی بیشتر و نفوذ نور می سازند. از تیغه های پانچ دار برای ساختمان های جنوبی و فروشگاه ها استفاده می کنند. به علت تک جداره بودن این تیغه ها از نظر مکانیکی با دوام محسوب نمی شوند. توصیه می شود که برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، روی سوراخ ها را با طلق شفاف بپوشانید.
•    تیغه فوم دار آلمینیومی درب کرکره اتومات
این نوع از تیغه ها را از ورق آلمینیوم می سازند. داخل این تیغه ها از خمیر پلی اروتان بوده و رنگ آن ضد خش است. تیغه فوم دار به سبب سبک بودن نسبت به تیغه اکسترود، برای درب کرکره مکان های مسکونی، پنجره ها و درب پارکینگ مناسب است. تیغه های فوم دار عایق صدا و حرارت هستند.
تیغه های کرکره اتوماتیک از نظر شکل و رنگ نیز متنوع هستند. مانند تیغه تخت و قوس دار و یا رنگ آبی، مسی و غیره. این تنوع رنگ و شکل باعث شده است که  هماهنگی و هارمونی بین تیغه و کرکره برقی به وجود بیاید. اراک یکی از مهمترین شهرهای تولید کننده تیغه کرکره می باشد. تیغه کرکره اراک از مرغوبیت بالایی برخوردار است.
 

2428 رتبه بندی این مطلب:
1/0
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
There was an error displaying content. Please refer to event log.
دی ان ان