نمای شیشه‌ ای اسپایدر

نمای شیشه ای اسپایدر و یا عنکبوتی بیشتر در ساختمان‌ های تجاری بزرگ، اداری، ساختمان فرودگاه و هتل ‌های بزرگ مشاهده می‌ شود. با استفاده از این نوع نمای ساختمانی می‌ توان بیشترین نور محیط داخلی ساختمان را ایجاد کرد. به علاوه‌ این نوع نمای ساختمانی قابلیت قرار دادن سطوح شیشه‌ ای بسیار بزرگ را بر روی پنل ‌های شیشه ‌ای با ابعاد مختلف را دارد. 
اختلافی که این نوع نمای شیشه ای با دیگر نماها دارد در این است که به جای آلومینیوم در ساخت پروفیل ‌های آن از شیشه و مواد ضد زنگ استفاده شده است. همچنین به دلیل زیبایی ظاهری و شفافیت بالایی که دارد در نماهای مدرن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. 

 


 
تعریف نمای شیشه‌ ای اسپایدر


نمای شیشه ‌ای اسپایدر به عنوان یکی از نماهای مدرن شناخته‌ می شود، که در آن تمامی شیشه‌ ها از طریق اتصالات نقطه ‌ای به سازه وصل می‌ شوند. از رایج ‌ترین نوع شیشه ‌هایی که فاقد فریم هستند، شیشه اسپایدر است. اسپایدر در لغت به معنای عنکبوت بوده و به علت اینکه این نوع از شیشه ساختار عنکبوتی شکل دارد و تمامی شیشه ‌ها بر روی یراق ‌ها به صورت شبکه ‌ای شکل به یکدیگر وصل می ‌شوند به این نام خوانده می ‌شود. اما برخی از افراد علت نامگذاری شکل این پنجره ‌ها را شباهت به فرم بدن عنکبوت می‌ دانند. 
در این نوع نما نه تنها نمای شفاف و انعطاف پذیری شکل می‌ گیرد، بلکه این قابلیت را به شیشه می دهد تا در شرایط فشار زیاد خم شود. نمای شیشه ای اسپایدر می‌تواند تحت عنوان یک پارتیشن شیشه ‌ای بین فضای خارجی و داخلی ساختمان ارتباط برقرار کند. از نمای شیشه ‌ای اسپایدر و یا عنکبوتی تحت عنوان یک نمای مدرن با قابلیت نصب آسان در معماری معاصر یاد می‌ کنند. 

 


 
انواع مختلف نمای شیشه‌ ای اسپایدر


نمای شیشه‌ ای اسپایدر به سه نوع تقسیم می‌ شود:
•    دسته باربری فولاد ضد زنگ و یا کشش: در این دسته تمامی وزن شیشه بر روی استیل ضد زنگ نصب می ‌شود. به گونه ای که تمامی لوله ها به صورت متحرک ساخته شده تا از میزان فشار بر روی شیشه کم شود. البته این نکته را باید در نظر گرفت که تمام نمای شیشه ‌ای اسپایدر به دلیل جلوگیری از شکستن و هر گونه ریزش باید از شیشه لمینت تولید شوند. 
•    دسته باربری فریم شیشه‌ ای: در این نوع نما تمامی مواد از شیشه با مقاومت بالا ساخته شده‌ اند. در این دسته تمام شیشه های لمینت به صورت افقی و یا عمودی از طریق دستگاه به یکدیگر وصل می ‌شوند.
•    دسته باربری خرپایی: در این دسته فقط از کابل استفاده شده و درآن هیچ لوله استیل و یا قاب شیشه ‌ای وجود ندارد. شکل این نما مانند خرپا بوده و جهت نصب آن به دانش به خصوصی نیاز است. به همین خاطر نسبت به دو دسته دیگر از قیمت بالاتری برخوردار هستند. 


 
روش اجرای نمای شیشه ‌ای اسپایدر


از جمله فناوری به کارگرفته شده در این نما استفاده از تکیه ‌گاه ‌های غلتکی ساخته شده از فولاد ضد زنگ است که بر روی سازه اصلی قرار می‌ گیرد. شیشه‌ های دو جداره، توسط نگهدارنده‌ های استیل به سازه وصل می‌ شود. در ادامه به بررسی مراحل جزئیات اجرای این نمای شیشه‌ ای می‌ پردازیم.
در آغاز تمای سازه ها بر مبنای ابعاد، نیروهای داخلی و یا خارجی و مشخصات بنا تهیه می ‌شوند. در ادامه لوله ‌های ضد زنگ استیل بر اساس نقشه سازه ها، از یک طرف به زمین و از طرف دیگر به سقف وصل می ‌شود. بعد از این کانکتورها یا اتصالاتی که از جنس استیل ضد زنگ هستند، از روش جوش آرگون به لوله ها وصل می ‌شود. این اتصالات استیل ضد زنگ موجب وصل شدن پایه ‌های استیل به چنگک‌ های اسپایدر می ‌شود. در ادامه نیز چنگک ‌ها با پیچ به کانکتور و سازه اصلی وصل می ‌شوند.  
در نمای شیشه ‌ای اسپایدر، اتصال شیشه به سازه از طریق رتیل صورت می ‌گیرد. انتخاب رتیل بر اساس ضخامت و نوع شیشه تعیین می ‌شود. ابعاد شیشه بر اساس اندازه دهانه ها مشخص شده و سپس با رتیل به یکدیگر وصل می ‌شود. در آخر نیز بعد از اتصال شیشه ‌ها برای حفظ بهتر ایزولاسیون آنها، فاصله بین شیشه‌ ها را با چسب ‌های تلفیقی مخصوص پر می ‌کنند. 

 


 
مزایای استفاده از نمای شیشه ‌ای اسپایدر


•    نصب راحت و آسان سازه: به دلیل اینکه نصب این سازه بسیار راحت است، در نماهای ساختمانی بزرگ تجاری و بیشتر مجتمع های اداری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. البته تمامی پنجره ‌های دو جداره نیز در این نمای ساختمانی قابل نصب است. 
•    منعطف بودن: به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی که در این سازه وجود دارد می ‌توان طرح های مختلفی را برای سایبان و ورودی ‌هایی که فریم چندانی ندارند، استفاده کرد.
•    روشنایی بالا: از دیگر مزیت ‌های استفاده از نمای شیشه‌ ای اسپایدر، شفافیت بالای آن است. به دلیل طرح‌ های منحصر به فردی که در این نوع نمای شیشه ‌ای وجود دارد، حداکثر بهینه ‌سازی نور و درخشندگی در آن وجود دارد. 
•    ظاهری جذاب و زیبا: مزیت دیگر نمای شیشه ای اسپایدر ظاهر زیبای آن بوده، که در دنیای معماری مدرن امروز بسیار کاربردی است.
•    قابلیت ضد زنگ: از آنجایی که تمام سازه‌ های کاربردی در این سازه از جنس استیل بوده، هیچ گونه زنگ زدگی در آن ایجاد نمی ‌شود. 
•    ماندگاری بالا: تمامی موادی که در این نما به کار رفته است، از مواد با کیفیتی از جمله شیشه و فولاد تشکیل شده که مقاومت بالایی دارند.

 


 
معایب استفاده از نمای شیشه ای اسپایدر


علی رغم همه مزایایی که در استفاده از این نوع نما در ساختمان سازی وجود دارد باز معایبی نیز به همراه دارد. از جمله این معایب نیز می توان به کنترل و بررسی مداوم برای نحوه درست اجرای آب بندی سازه و هم چنین محاسبات مداوم سازه توسط مهندسین عمران در قیاس با نمای مشابه مانند نمای لامل دانست.

 

سخن پایانی
به هر حال بهترین گزینه برای نمای ساختمان ‌های مرتفع، نمای شیشه‌ ای اسپایدر است. علاوه بر این که این نما از طرح های متنوعی برخوردار است، مزایای بی شماری را برای صاحبان ساختمان ‌ها به همراه دارد. همچنین این نمای ساختمانی از امنیت بالای ساختمانی برخوردار بوده و با هر نوع طراحی ساختمانی مناسب است. 

278 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
[EasyDNNnews:IfExists:ArticleVoting]
[EasyDNNnews:ArticleGoodVotesCount] [EasyDNNnews:ArticleBadVotesCount]
[EasyDNNnews:EndIf:ArticleVoting]
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
Loading
دی ان ان