نمای کرتین وال

اولین چیزی که در هر ساختمان جلب توجه می کند، نمای بیرونی آن است. در اصل نمای ساختمان نقش بسیار مهمی در زیبایی و جذابیت آن دارد. البته طراحان این حوزه، بر حسب شرایط بسیاری از جمله آب و هوا، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات در ساختمان و میزان بودجه، نوع نمای ساختمان را انتخاب می کنند. در اصل نمای یک ساختمان به عنوان یک لایه محافظتی عمل می کند و ساختمان را از هرگونه آسیبی محافظت می کند. علاوه بر این نمای ساختمان در شکل و ظاهر شهر نیز تاثیرگذار بوده و اهمیت بالایی دارد. 
به هر حال ازجمله نماهایی که طرفداران بسیاری داشته و دراغلب ساختمان ها آن را مشاهده می کنیم، نمای سنگی، آجری و نمای شیشه ای است. در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از این نماهای زیبای ساختمانی، یعنی نمای کرتین وال (Curtain Wall) بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمای ساختمانی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

 

نمای ساختمانی کرتین وال چیست؟


کرتین وال یکی از نماهای ساختمانی مدرن است که آن را با نمای وال نیز می شناسند. این نمای ساختمانی، یک ساختار خود ایستا دارد. بدین معنا که وزن بسیار سنگین شیشه را بر روی سازه لامِل (Lamel structure) وارد کرده و از ایجاد هر گونه بار اضافی بر روی ساختمان جلوگیری می کند. 
در اصل نمای کرتین وال یک نمای شیشه ای است. در صورت نصب صحیح، وزن حاصل از شیشه ‌ها و نیر‌وهای خارجی از جمله باد و طوفان، بر روی نمای بیرونی ساختمان وارد خواهد شد در نتیجه هیچ آسیبی به خود ساختمان وارد نمی شود. از همین رو نمای ساختمانی کرتین وال سازه جداگانه ‌ای در ساختمان سازی به حساب می ‌آید. کرتین وال از جمله بهترین نماهای شیشه‌ ای در دنیا محسوب می ‌شود که در آن از مصالح بسیار سبکی از جمله شیشه و آلومینیوم استفاده شده است. نمای کرتین وال جزو نماهای خشک به حساب می آید که زیبایی خاصی نسبت به دیگر نماهای خشک ساختمانی دارد. 

 

 

 

بررسی انواع کرتین وال


این نوع نمای ساختمانی بر حسب روشی که در نصب آن در ساختمان استفاده می شود، شامل دو نوع سیستم است. 
سیستم استیک (Stick system): این سیستم مناسب ساختمان ‌هایی است که ارتفاع کمی دارند. به دلیل اینکه تمامی قطعات نما باید به صورت تک به تک مونتاژ شود. به همین خاطر عملا در مورد ساختمان هایی با مقیاس بزرگ استفاده از آن امکان پذیر نیست. طراحان حوزه ساختمانی از مدل نمای کرتین وال برای ساختمان ‌هایی که مقیاس کوچکتری دارند استفاده می‌ کنند. البته استفاده از این مدل نما مزیت ‌هایی را نیز به همراه دارد و آن انعطاف پذیری در اجرای کار است. 
سیستم یونیتایز(unitized system): در این مدل تمامی قطعات در محیط کارخانه مونتاژ شده و به همین خاطر به نصب توسط افراد متخصص نیازی نیست. تمامی قطعات مونتاژ شده، ابعاد یکسانی با سازه ساختمانی دارند. علاوه بر این برای نصب چنین نمای ساختمانی، نیازی به داربست و یا جرثقیل ‌های مرتفع نیست. از جمله مزیت ‌های این نوع سیستم می‌ توان به کیفیت بالا و ساخت سریع آن اشاره کرد. در نظر داشته باشید این سازه های ساختمانی به علت ساخته شدن در فضای کارخانه، در زمان حمل و نقل نیاز به محافظت بیشتر خواهند داشت که در نهایت منجر به هزینه حمل و نقل گران تر خواهد داشت.

 


ویژگی های نمای ساختمانی کرتین وال


با وجود اینکه بیشتر مشخصات این نما وابسته به شرایط ساختمانی است. اما بیشترین پارامترهایی که در این نوع نمای ساختمانی مورد توجه قرار می‌ گیرد شامل راندمان حراراتی، تاثیر انقباض و انبساط و حرکت ساختمان است. 
این نوع نمای شیشه ‌ای را می ‌توان با چند سازه لعاب‌ دار در نمای داخلی و خارجی اجرا کرد. همچنین می توان آن‌ ها را به شکل یک دیوار به همراه قاب استیک نصب نمود. البته در شکل دیواری آن یک شکافی مابین درزها برای ایجاد صفحات کوچکتر ایجاد می ‌شود. همچنین می توان بر مبنای نوع طرح، طول خطوط و عمق درزها را تعیین کرد. جالب است بدانید که نوع استیکی این نما مقاومت بیشتری نسبت به یونیتایز دارد. در حالی که استیکی انرژی حاصل از واکنش ‌های حرارتی را به کل ساختمان وارد می‌کند. 
پنل ‌های پرکننده متنوعی برای نمای ساختمانی کرتین وال وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها عبارتند از:
•    سنگ یا آجر با ضخامت کم
•    فیبر
•    شیشه اسپندرال
 

 

مزیت ‌های استفاده از نمای کرتین وال


استفاده از کرتین وال به مانند یک پرده ‌ای است که برای پوشاندن پنجره به کار برده می شود. این نوع از نمای شیشه‌ ای مانع از ورود گرما و حرارت به فضای داخل خانه می گردد. این مزیت باعث کاهش تابش نور خورشید و بهینه ماندن راندمان حرارتی خواهد شد. البته باید این نکته را در نظر داشت این نوع از نما در ساختمان‌ های مرتفع تجاری مزیت ‌های بیشتری دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    از نفوذ آب و رطوبت به فضای داخلی ساختمان جلوگیری می کند.
•    به عنوان یک عایق صوتی عمل کرده و از انتقال هر گونه سر و صدای اضافی به فضای داخلی ساختمان جلوگیری می کند.
•    سبب مسدود شدن نور به فضای داخلی ساختمان می شود.
•    نمای جذاب و زیبایی را برای ساختمان به همراه دارد.

 


معایب استفاده از نمای ساختمانی کرتین وال


از جمله معایبی که می ‌توان برای این نوع نمای ساختمانی بیان کرد، هزینه‌ های مربوط به تولید و نگهداری آن است. از جمله این هزینه ‌ها می توان به این موارد اشاره کرد:
احتمال اینکه در پایان کارِ تولیدِ نمایِ ساختمانی، نیاز به شیشه و فولاد مازاد داشته باشد، وجود دارند. در برابر عواملی از جمله آب و هوا آسیب پذیر است. به همین دلایل است که استفاده از نمای شیشه ای هزینه ‌های ساختمان سازی را افزایش خواهد داد. البته ضرورت استفاده از نما کرتین وال در ساختمان ‌هایی احساس می شود که نیاز به کاهش راندمان حرارتی در ساختمان وجود داشته باشد.


سخن پایانی
به هر حال نمای ساختمانی کرتین وال یکی از بهترین نماهای شیشه ‌ای در ساختمان سازی است. به همین دلیل برای استفاده از این نمای ساختمانی نیاز به برآورد ساختمان از نظر حرارتی و آکوسیتیکی دارید. اگر زیبایی نما شیشه ای جذبتان کرده است و هزینه ها اهمیتی برایتان ندارد، کرتین وال می تواند انتخاب مناسبی برای نمای ساختمان شما باشد.

1895 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
There was an error displaying content. Please refer to event log.
دی ان ان