کپس ABS چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

کپس از جمله ابزارآلات ساختمانی بوده که برای نصب تیغه های کرکره از آن استفاده می شود. موادی که برای ساخت کپس ها به کار برده می شود، از نوع ABS است. نحوه استفاده از کپس ها به گونه ای است که آن را در دو طرف تیغه ریلی نصب می کنند. به همین طریق از جابه جایی تیغه های کرکره در فضای داخلی ریل به اطراف جلوگیری می شود. در واقع کپس ABS به شکل یک درپوش است که در دو طرف تیغه قرارمی گیرد. از دیگر مشخصات کپس ABS می توان به قابلیت ضربه پذیری آن اشاره کرد که مانع از ایجاد سروصدای اضافی و یا هر گونه لغزش در ریل ها می شود. زمانی که تیغه به داخل هم حرکت کرده و در مسیر خود جابه جا می شود.
در صورت بسته نشدن قسمت پایانی تیغه، به شکل افقی از داخل یکدیگر درآمده و به ریل ها برخورد می کند. این برخورد باعث ایجاد سر و صدای زیادی می شود. در نهایت موجب برهم خوردن تنظیمات ریل می شود. به صورت کلی کپس ها باید به گونه ای طراحی شوند که هر یک از این کپس ها در زمان اتصال به تیغه قلاب، تیغه بعدی را حفظ کند. در زمان نصب کپس، باید در ابتدا تیغه ها به داخل یکدیگر جا انداخته شود و در نهایت به قسمت انتهایی آن ها کپس را پرچ و یا پیچ و در نهایت منگنه بادی می زنند. در حال حاضر کپس های مختلفی در بازار موجود است که می توان برای انواع تاپ رول ها با اندازه های 45، 60، 80، 100 و 150 استفاده کرد. البته در بازار می توان کپس های مخصوص تیغه پانچ و تیغه پروانه ای را نیز پیدا کرد.

 

کپس ABS چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

کپس ABS چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

 

انواع درپوش و کپس کرکره برقی

کپس کرکره برقی به اشکال قوس داری گفته می شود که موجب گیر کردن تیغه ها به پرچ داخل ریل ها شده و از جابه جایی آن ها جلوگیری می کند. کپس کرکره برقی در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که می توان برای انواع ریل ها استفاده کرد. 
•    کپس کرکره تیغه تک جداره: یکی دیگر از تیغه های ریلی، تیغه های تک جداره است. برای نصب این دسته از تیغه های تک جداره نیز از کپس کرکره استفاده می شود. کپس کرکره تیغه تک جداره هم به لبه داخلی وصل می شود. به دلیل اتصال به لبه داخلی کرکره از ایجاد مشکلاتی هم چون گیر کردن به فضای داخلی نیز جلوگیری می شود.
•    کپس کرکره تیغه دو جداره: این مدل از کپس های تیغه شامل سه نوع می شود: کپس تیغه دو جداره تک پل، دو پل و بدون پل. انتخاب و استفاده از هر کدام بر مبنای نوع کاربردی که در نوع ساختمان دارد، متفاوت است. 
•    کپس کرکره تیغه دو جداره تک پل: این نوع از کپس ها همان طور که از نامش مشخص است برای تیغه های تک جداره کاربرد دارد. بر روی این کپس ها یک شیاری وجود داشته که پل تیغه بر روی آن قرار می گیرد.
•    کپس کرکره تیغه دو جداره دو پل: این مدل از کپس ها هم برای ثابت کردن تیغه های دو پل بر روی یکدیگر قرار می گیرد. به گونه ای که با وصل کردن این کپس ها به تیغه، امکان جابه جایی به این طرف و آن طرف را ندارند. به علاوه با پیچ و یا پرچ به تیغه محکم می شود. 
•    کپس کرکره تیغه دو جداره دو پل: این مدل از کپس ها نیز برای محکم کردن تیغه های دو پل به کار برده می شود. به گونه ای که امکان جابه جایی را به تیغه های دو پل را نمی دهد. به صورت محکم با پیچ و یا پرچ به تیغه وصل می شود. 
•    کپس کرکره تیغه دو جداره بدون پل: این مدل از کپس های تیغه دو جداره، هیچ گونه شیاری بر روی طرح خود ندارند. دلیل عدم وجود شیار روی این کپس ها این است که برای تیغه های بدون پل مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین نیازی به استفاده از شیار نیست.

 

انواع درپوش و کپس کرکره برقی 

انواع درپوش و کپس کرکره برقی 

 

نحوه نصب کپس تیغه کرکره

برای نصب کپس تیغه کرکره باید یک سری نکات را در نظر گرفت. استفاده از این نکات می تواند تا حد زیادی در سرعت عمل و کاهش اشتباهات در نصب موثر باشد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که استفاده از کپس تیغه کرکره فقط می تواند مانع از حرکت تیغه از بخش مادگی شود. بنابراین هیچ گونه ارتباطی با بخش نری ندارد. تیغه های ریلی به صورت کشویی در داخل یکدیگر نصب می شوند. برای نصب این تیغه ها باید آن ها را به صورت پنج تایی به یکدیگر وصل کرده تا در زمان نصب از سرعت عمل بیشتری برخوردار بود. اما باید طریقه وصل کردن پنج تایی تیغه ها را به یکدیگر دانست. به گونه ای که آن طرف از آخرین قسمت از تیغه ای که وارد تیغه بالایی می شود را کپس نمی زنند. در صورتی که کپس ضلع مقابل را به صورت کامل باید نصب کرد. 

 

نحوه نصب کپس تیغه کرکره

نحوه نصب کپس تیغه کرکره

کاربرد کپس طوسی در نصب تیغه ها

در حال حاضر در بازار انواع کپس های تیغه از نوع آلومینیوم و فومدار عرضه می شوند. تنوع رنگ بندی کپس ها بسیار بالا بوده، به گونه ای که در بازار می توان انواع کپس طوسی، سفید، مشکی و کرمی را تهیه کرد. با نصب کپس تیغه کرکره می توان از ایجاد هر گونه سر و صدا و لغزش در ریل ها جلوگیری کرد. البته باید این نکته را در نظر داشت که برای نصب هر گونه تیغه کرکره، باید از کپس متناسب با آن استفاده کرد. تمامی کپس ها از مواد ABS تهیه می شوند. منتها از نظر درجه کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. 
به گونه ای که کپس های درجه یک به رنگ کرم تولید شده و کپس های درجه دو به رنگ طوسی ساخته می شوند. در ضمن این نکته را باید در نظر داشت که نحوه نصب هر کدام از کپس ها با یکدیگر متفاوت است. کپس تیغه کرکره به خودی خود نمی تواند بر روی تیغه قرار گیرد. باید بر اساس مکانی که استفاده می شود روش مناسبی برای نصب آن انتخاب شود.

 

کاربرد کپس طوسی در نصب تیغه ها

کاربرد کپس طوسی در نصب تیغه ها

 

چگونگی نصب کپس تیغه 80 قوس

برای نصب کپس تیغه 80 قوس روش های مختلفی وجود دارد که می توان یکی از این انواع را انتخاب کرد. یکی از روش های نصب کپس تیغه استفاده از پیچ سرمته است. پیچ سرمته به نوعی از پیچ گفته می شود که برای نصب نیازی به سوراخ شدن ندارد. به دلیل اینکه خود این پیچ های سرمته دارای یک مته در ابتدای پیچ هستند که در زمان بستن پیچ خودش عمل سوراخ کاری را نیز انجام می دهد. در زمان انتخاب پیچ باید به این نکته دقت کرد که طول پیچ نباید از ضخامت تیغه بالاتر باشد. به دلیل اینکه اگر ضخامت تیغه بالاتر بوده از طرف دیگر تیغه بیرون می زند و به داخل ریل گیر می کند. این بیرون زدگی می تواند به تیغه های دیگر آسیب بزند. 
حتی می توان برای نصب کپس تیغه 80 قوس از میخ پرچ استفاده کرد. اما اغلب از این روش استفاده نمی شود. دلیل عدم استفاده از این روش این بوده که باید برای وصل کردن کپس با این تیغه ها، در ابتدا باید آن را سوراخ کرده و سپس توسط دستگاه پرچ آن را محکم نمود. طی کردن این روند تا حدی زمان بر و البته سخت است. اما در صورتی که بخواهید از میخ پرچ برای نصب کپس تیغه 80 قوس خود استفاده کنید، باید  میخ مناسب برای این کار را تهیه کرد.  به گونه ای طول میخ پرچ از ضخامت تیغه بیشتر نبوده و جنس تیغه نیز از آلومینیوم باشد. البته میخ پرچ های استیلی بسیار محکم بوده و کمی کار با آن دردسرساز است.


جمع بندی
با توجه به توضیحاتی که در این مقاله داده شد، متوجه شدیم که کپس های مختلفی در بازار عرضه می شوند که هر یک نقش اتصال تیغه های کرکره را به ریل ها دارند. بنابراین می توان بر مبنای کاربردی که  هر یک از تیغه های کرکره دارند، از کپس مخصوص به آن استفاده کرد. در حال حاضر در بازار کپس های مختلف برای تیغه های تاپ رول 45،60،80،100 و 150 وجود دارد. برای اتصال هر یک از این تیغه ها باید از روش خاصی استفاده نمود. بنابراین بهتر است برای نصب هر یک از این تیغه ها از کارشناسان در این زمینه مشورت گرفت.
 

111 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
[EasyDNNnews:IfExists:ArticleVoting]
[EasyDNNnews:ArticleGoodVotesCount] [EasyDNNnews:ArticleBadVotesCount]
[EasyDNNnews:EndIf:ArticleVoting]
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
Loading
دی ان ان