موتور درب اتوماتیک

موتور در سیستم درب اتوماتیک نقش بسزایی دارد. موتور در تمامی سیستمهای درب اتوماتیک در هنگام کار باید به نرمی و آهستگی کارکند. زمانی که در حال باز شدن است دور موتور الکتریکی باید آهسته باشد یعنی یک سیستم ترمز جهت موتور الکتریکی وجود دارد که باعث این کار می شود. در درون هر سیستم درب اتوماتیک یک موتور الکتریکی وجود دارد. زمانی که درب باز می شود موتور الکتریکی در یک جهت می چرخد و هنگام بسته شدن درب، موتور در جهت عکس حرکت می کند. درب اتوماتیک جزو درب هایی است که به صورت هوشمند باز و بسته می شوند. از این درب ها برای سهولت تردد و امنیت در پارکینگ ها استفاده می شود. به همین دلیل موتور درب اتوماتیک جز اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده درب اتوماتیک میباشد. 

 

انواع موتور درب اتوماتیک

 

موتور درب اتوماتیک ریلی

موتور درب اتوماتیک ریلی به چند حالت قابل نصب می باشد ولی کارکرد و شکل آنها کاملا یکسان می باشند. براین اساس وزن درب ریلی و طول درب مهم ترین عوامل تاثیر گذار در نوع موتور و راه اندازی آن می باشد.

 

موتور درب اتوماتیک شیشه ای

موتور درب های اتوماتیک شیشه ای به طور گسترده در ساختمان های اداری و تجاری و سایر ارگان ها نظیر بیمارستان و بانک ها مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این نوع اپراتورها علاوه بر زیبایی و افزایش سرعت تردد نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی  و حفظ دمای محیط داخل ساختمان دارند. 

موتور درب اتوماتیک آسانسور

موتور درب اتوماتیک آسانسور به منظور باز و بسته کردن درب به صورت اتوماتیک در نظر گرفته شده است. مکانیزم درب آسانسور در درب کابین در نظر گرفته می شود که وقتی آسانسور به سر طبقه می رسد درب کابین باز می شود و قفل درب طبقه را نیز درگیر می شود و باعث باز شدن درب آسانسور می شود.
 

موتور درب اتوماتیک پارکینگی

موتور درب اتوماتیک پارکینگی شامل چندین نوع است که بر اساس نوع موتوری که نصب شده است آن را نام گذاری می کنند. نيروي حركت درب توسط روغن منتقل مي شود. کاربرد آنها بيشتر در واحدهاي صنعتي كه از دربهاي بزرگ و سنگين استفاده می کنند، بیشتر است.
 

تجهیزات درب اتوماتیک

درب اتوماتیک براساس سه عملکرد فنی هیدرولیکی ، مکانیکی و پنوماتیکی انجام می شود . تجهیزات درب اتوماتیک در عملکرد مکانیکی چرخ دنده و گیربکس است که با استفاده از آنها به حرکت در می آید. درب اتوماتیک از قسمت های مختلفی تشکیل شده است ، به همین دلیل نصب درب اتوماتیک باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام شود و قطعات تشکیل دهنده درب اتوماتیک باید در محل مخصوص خود قرار گیرند .بصورت کلی تجهیزات مورد استفاده در درب اتوماتیک عبارتند از:
1. موتور الکترونیکی
 در سیستم های درب اتوماتیک از موتورهای الکترونیکی استفاده میشود موتور الکترونیکی دارای قابلیت چپ گرد و راست گرد می باشد. با استفاده از دو سیم پیچ مشابه از موتور الکترونیکی استفاده می شود.  

2. قسمت مکانیکی یا گیربکس
نیروی موتور الکتریکی برای باز و بسته شدن درب کافی نمی باشد به همین دلیل از یک سیستم مکانیکی کمک گرفته می شود . بدین منظور از قسمت مکانیکی یا گیربکس
استفاده می شود.

3. برد الکترونیکی
به منظور کنترل و تنظیم باز و بسته شدن درب از یک برد الکتریکی استفاده می شود . محل قرارگیری مدار الکتریکی در سیستم های مختلف درب متفاوت است.

5. تجهیزات ایمنی
برای جلوگیری از آسیب رسیدن به افراد ، هنگام باز و بسته شدن درب ، از لوازم قطعات درب اتوماتیک به گونه ای استفاده می شود که حرکت درب را اعلام کند و هنگام باز و بسته شدن درب به نحو مناسب متوقف شود.

6. ریموت کنترل
به منظور کنترل انواع درب اتوماتیک از راه دور از ریموت کنترل استفاده می شود . دستگاه ریموت دارای آنتن و مدار گیرنده رادیویی است .
 

فریم درب اتوماتیک

فریم درب اتوماتیک از اجزای مهم در نصب و زیبایی درب اتوماتیک میباشد و باید در انتخاب این فریم ها نهایت دقت را داشت. منظور از فریم چهار چوب عمدتا آلومینیومی است که به دور شیشه لتهای درب اتوماتیک شیشه ای قرار می گیرد فریم استیل درب اتوماتیک جهت افزایش زیبایی ظاهری درب اتوماتیک از ساخت فریم استیل درب اتوماتیک استفاده می شود که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد استیل از قبیل مقاومت و سختی بالا ، مقاومت فریم استیل درب اتوماتیک در برابر زنگ زدگی ، خاصیت براقی که ویژگی مقاومت فریم استیل درب اتوماتیک در برابر زنگ زدگی باعث افزایش استفاده از این جنس فریم برای اماکنی که مسائل بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است ، شده است.

فریم آلومینیومی استاندارد با رنگ های کوره ای الکترواستاتیک با تنوع بسیار زیاد ساخته شده است یکی از مزیت های فریم های آلومینیومی تنوع  در رنگ و تنوع در اندازه ها است. به طور کلی فریم های آلومینیومی درب اتوماتیک به دو صورت رنگ می شود. ابتدا با رنگ کوره ای که فریم ها پس از تولید و خنک شدن داخل کوره اج  یا همان سختی گرفتن قرار می گیرند و پس از حرارت و خنک شدن وارد وان های شستشو با مواد مخصوص که آلومینیوم را بسیار جلا می بخشد و هم چنین تا حدودی زبر می شود تا درصد رنگ پذیری آن بالا برود. سپس در قسمت رنگ کاری رباتیک قرار می گیرد که رنگ مورد نظر به صورت خودکار و پودری روی فریم قرار می گیرد و سپس وارد کوره می شود که با حرارت 280 تا 300 درجه به مدت 1 ساعت پخته می شود و بعد از خنک شدن آماده برش می شوند.

4895 رتبه بندی این مطلب:
5/0
 
  • تهران، میدان ونک، برج نگار، درب اتوماتیک دیاکو
  • 021-44466699
  • 09123593759
  • info@diakodoor.com
There was an error displaying content. Please refer to event log.
دی ان ان